Mi az oszteoartritisz? Az oszteoartritisz (OA) a leggyakoribb krónikus (tartós) ízületi állapot. Az ízület az,…
Állkapocs ízületi elváltozás
Az állkapocs ízület (temporomandibularis ízület) működésének zavarai, ezek kezelési lehetőségei egyre inkább előtérbe kerül a fizioterápiában, a gyógytornában és az orvoslás területén.
Craniomandibuláris Diszfunkcióknak nevezzük azokat a zavarokat, amelyek a rágóízület (az állakapocs ízület) működésével kapcsolatban alakulnak ki. A hibás működés következtében az ízület felépítésében részt vevő különböző részecskék (pl. ízületi felszínek, szalagok, ízületi tok), vagy a környező izmok (pl. rágóizmok, nyelvcsont feletti és alatti izmok), illetve a szomszédos testrészek területén bekövetkező változás zavarokat okoz az egész ízület, ill. az egész rendszer működésében. A diszfunkció az ízülettől távolabb eső területekre is kifejtheti hatását (pl. fejfájást, fülzúgást stb.okozva). Emiatt számos kisebb-nagyobb, általában kellemetlen tünet hátterében gyakran találhatjuk a rágóízület működésének zavarát.
Jelentkezem mozgásszervi állapotfelmérésre / kezelésre
Milyen panaszok utalhatnak a rágóízület (az állkapocs ízület) problémájára?
- Fejfájás
- Gyakori éjszakai fogcsikorgatás
- Fülzúgás (tinnitus),
- Gerinc görbületeinek változásai: fokozott lordosis, fokozott thoracalis kyphosis
- ízületi gyulladás (arthritis)
- Szájzár, Száj nyitási zavarok
- Látászavarok
- Nyelvési zavarok
- Arcfájdalmak
- Nem specifikus fogfájdalmak
- Hosszú ideig tartó fogászati, szájsebészeti beavatkozások
- Stressz
Páciensek vizsgálatánál megállapítjuk, hogy ezen panaszok, tünetek közül akár egy jelen van, fontosnak tartjuk a rágóízület, az állkapocs rendszer vizsgálatát és kezelését is. Gyakorlatban ezáltal szinte mindig nagyon sikeres a rágóízület vizsgálata utáni ok-okozati összefüggések felkutatása.
Az állkapocs ízületi (TMI) megbetegedések tüneteinek enyhítésére, esetleges megszüntetésére, a tünetek megelőzésére alkalmazhatók gyógytorna módszerek. A TMI gyógytorna az orvosi diagnosztikát követően az elsők között számon tartott, beavatkozást nem igénylő technikák egyike. A TMI terápia az ízületen belüli és ízület körüli eltérések hatékony megszüntetésére tereli a hangsúly. Nagy figyelmet fordít az ízületi eltérések korrigálása, kezelése mellett az egész test statikai eltéréseinek hatására bekövetkező lágyrészelváltozás (izomspazmus, triggerpontok stb.) megszüntetésére is a rágóízület, a környező testrészek, illetve az egész test esetében.
Ehhez a bejegyzéshez 2 hozzászólás érkezett