5 hétköznapi trükk a gerinc kiegyenesítéséért, a gerinctáji fájdalom csökkentéséért Hányszor hallottuk már mindannyian, hogy…
Csontritkulás torna
Csontritkulás torna segíthet a megelőzésben! Az osteoporosis ( csontritkulás ) a csontrendszer progresszív betegsége, melyben az egész csonttömeg csökken. Az egész csontszerkezet károsodik, és ezáltal fokozottan törékennyé válnak a csontok. Néma járványként tartják számon, mert a mikroszkópikus vagy makroszkópikus törések már csak a betegség késői stádiumában jelentkeznek. Magyarországon a lakosság 10%-át, az 50 év felettiek 30%-át érinti. A nemek arányát tekintve kétszer annyi csontritkulással élő nőt tartanak számon, mint férfit.
Nagyfokú osteoporosisnál (csontritkulás) a jellegzetes testtartás alakul ki, ahol a medence hátrabillen, a háti szakasz domborulat és nyaki gerinc homorulata nő, az ágyéki/lumbális gerinc homorulata pedig elsimul.
Jelentkezem mozgásszervi állapotfelmérésre / kezelésre
A csontritkulás kialakulásában a következő tényezők fokozottan szerepet játszanak:
- női nem
- fehér vagy ázsiai származás
- idős életkor
- vékony testalkat, alacsony termet
- súlyvesztés (>10%)
- korai menopausa
- glucocorticoid kezelés
- mozgáshiány
- anyai csípőtáji törés
- korábbi törés
Mi a csontritkulás következménye?
A csonttörések gyakoribbá válnak az életkor emelkedésével, így a menstruáció megszűnését követően növekszik a törések gyakorisága. A csonttörések leginkább a csigolyatesteken, csípőtájon (combnyaktörések), a csuklón, ill. a felkaron következnek be. Ilyen esetben gondolni kell a kiváltó okra, az esetleges előrehaladott csontritkulásra!
Mit tehetünk az osteoporosis ellen?
- Megfelelő táplálkozás (Kalcium, D vitamin)
- Gyógyszeres kezelés
- Mozgásterápia (speciális gyógytorna)
Jelentkezem mozgásszervi állapotfelmérésre / kezelésre