Mi az oszteoartritisz? Az oszteoartritisz (OA) a leggyakoribb krónikus (tartós) ízületi állapot. Az ízület az,…
Derékfájás
A derékfájás egyike azoknak a mozgásszervi megbetegedéseknek, amivel már szinte mindenki találkozott vagy találkozni fog. Napjaink sokak életmódja melegágya a probléma kialakulásának, ezért a téma fokozott jelentőséget élvez. A fokozott terhelésből adódóan elsősorban az ágyéki-keresztcsonti gerinc betegségei a leggyakoribbak, ez a szakasz a legsérülékenyebb, melyekhez korunk mozgásszegény életmódja, a helytelen testtartásban végzett, legfőképp ülő munka nagyban hozzájárul.
Jelentkezem mozgásszervi állapotfelmérésre / kezelésre
Az ágyéki/lumbalis gerincszakasz, illetve a keresztcsont körüli régió fájdalmát a hétköznapi életben általában egységesen derékfájdalomnak nevezzük. Ennek oka leggyakrabban a gerinc fiziológiás görbületeinek megváltozása, az ülő életmód, melyet civilizációs ártalomnak is nevezhetnénk, valamint fizikai munka esetén a megerőltetés. Bármelyik legyen is a kiváltó ok, mindegyik esetben egyoldalú terhelésről beszélünk. A gerinc fiziológiás görbületeinek megváltozása számos tényező miatt kialakulhatnak. A fiatalkori tartáshibák és a gerinc rendellenességek épp úgy okozhatják, mint például a végtaghossz különbség.
A gerincet ért folyamatos rossz terhelés eleinte visszafordítható/reverzibilis elváltozásokat fog okozni. Ebben a stádiumban még rövid idő alatt csökkenthetők, megszüntethetők a tünetek (fájdalom, mozgásbeszűkülés), és nem lesz maradandó károsodás. Ha ebben a fázisban nem kezeljük a problémát, akkor olyan elváltozások alakulhatnak ki, melyeket már nem lehet teljesen megszüntetni. Ekkor már visszafordíthatatlan/irreverzibilis károsodásról beszélünk.
Milyen okai lehetnek a derékfájásnak?
- Növekvő testsúly, terhesség, ill. “pocakosodás”, melyek fokozott terhelést jelentenek a túlterhelt ágyéki-keresztcsonti gerincnek.
- Hirtelen lehűlés miatti izomfájdalom pl. izzadás, napozás után hidegben tartózkodás.
- Gerinc melletti izomzat gyengesége, elfáradása, sérülése.
- A gerinc szalagjainak megbetegedései pl. húzódás, ritkán szakadás.
- A gerinc kisízületeinek kopásból származó elváltozásai.
- A porckorongok kopása.
- Gyulladásos folyamatok, melyek egyaránt érinthetik az izmokat, porckorongokat, csigolyákat, kisízületeket.
- Csontritkulás, mely a gerinc stabilitásának csökkenése, esetleg kóros, sérülés nélküli csigolyatörések által okoz fájdalmat.
- Daganatos elváltozások, melyek a csigolyákat érintik.
- Az alhasban helyet foglaló szervek megbetegedései is okozhatnak erre a területresugárzó fájdalmat pl. vesebetegségek, nőgyógyászati betegségek.
- Pszichés eredet.
Mik lehetnek a következmények?
- Izomegyensúly felborulás
- Csigolyák közötti kisízületek, szalagok is érintetté válnak: kialakulhat kopás, luxatio, gyulladás, kisízületi blokkok és hypermobilitás
- Porckorongok károsodása: külső része felrostozódik, belső része kitüremkedik (akár ki is záródhat), nyomást gyakorolhat a kilépő ideggyökre. Ilyenkor már porckorongsérvről beszélünk.
A fájdalomnak több komponense is van/lehet, így például a gyulladásos jellegűekre a gyógyszer nyújtja a hatékony segítséget, a mechanikai eredetű derékfájásra a megfelelő, célzott mozgás (gyógytorna), az egészen súlyos strukturális problémákra pedig konzervatív vagy műtéti beavatkozás jelentheti a megoldást. A derékfájás eredményes kezeléséhez akiváltó ok megállapítása szükséges.
Mit tegyünk a fájdalom csökkentésére?
Az első néhány napban mindenképpen a kemény fekhelyen való fekvés ajánlott, csak indokolt esetben engedélyezett a felkelés. Meg kell találni azt a pozíciót, melyben a fájdalom a legenyhébb.
Jó hatású lehet az izmok görcsének enyhítésére a masszázs, a merevséget melegítéssel lehet oldani. Érdemes beszerezni különböző, úgynevezett nem szteroid gyulladáscsökkentőket. Amennyiben a fájdalom már elviselhető, és mozgásra sem jelentkezik erősebb fájdalom, a gyógytorna is elkezdhető, ami mindenképp szükséges a gyógyuláshoz és a kiújulás megelőzéséhez.
Ehhez a bejegyzéshez 0 hozzászólás érkezett