Skip to content
Fejfájás

Fejfájás

Fejfájás esetén a legkézenfekvőbb megoldás, hogy bekapunk egy fájdalomcsillapítót. Egyszeri fejfájásfejfájás esetén ez járható út lehet, visszatérő probléma esetén azonban gondolni kell a háttérben meghúzódó okokra is, melyek akár komolyak is lehetnek. A fejfájás különböző problémákból eredhet.

1. Elsődleges fejfájások

Ebbe a csoportba sorolhatók:
– tenziós fejfájás
– Cluster fejfájás
– migrén
Elsődleges fejfájás esetén szervi eltérés nem mutatható ki.

2. Másodlagos fejfájások

Különböző betegségek kísérő jelenségeként fellépő fájdalom, ahol az okok tisztázása különösképpen fontos szerepet tölt be. A szemészeti, fülészeti elváltozások, orrmelléküregek betegségei, fog, szájüreg betegségeiből eredő gyulladásos folyamatok, vérnyomásproblémák, agyi elváltozások, anyagcsere zavarok mind kiválthatnak másodlagos fejfájást.

Jelentkezem mozgásszervi állapotfelmérésre / kezelésre

Agynyomás változása

Az agyban az agyvíz, a vér és az agyszövet aránya határozza meg a nyomás mértékét. Ha ezek aránya egészséges egyensúlyban van, akkor az agynyomás tökéletesen erős. Ha azonban a nyomás megváltozik, hihetetlen erős fájdalom alakul ki. A nyomás megváltozásának leggyakoribb oka az agyvíz mennyiségi növekedése vagy csökkenése.

Érrendszeri betegségekhez kapcsolódó fejfájás

A vérnyomás, az erek állapota, a szívverés sűrűsége befolyással vannak a fejfájásra. Ha az erek meszesek, elzáródást, rögösödést okozhatnak az agyban, mely attól függően vált ki panaszokat, hogy melyik területet érinti az erek állapotának hatása. Ez a gyenge fejfájástól egészen az agyvérzésig terjedhet.

Ízületi problémák

Leggyakoribb a helytelen testtartás miatt kialakuló  nyaki merevség, amely létrehozza az egyre inkább beszűkülő vállövi, nyaki mozgást. Ennek következtében az erek nyomás alá kerülnek, kevesebb oxigéndús vér jut az agyba, s az erek falának rugalmassága is csökken, a probléma pedig szép lassan állandósul. Ha az izmok rugalmassága csökken, a nyak és a fej tartása megváltozik. Ilyenkor már elég egy rövid ülés a számítógép előtt vagy hosszabb autóvezetés és máris kezdődik az először tompa, enyhe nyomás a fejben, ami erősödhet.

A fejfájás egyéb lehetséges okai

  • rendszertelen, nem megfelelő étkezés
  • csökkent folyadékbevitel
  • helytelen testtartás, tartási rendellenességek
  • mozgásszervi elváltozások (feszes, rövidült nyak-, váll-, és tarkóizmok, Trigger pontok, izomgyengeség, kisízületi blokkok)
  • kényelmetlen helyzetben végzett munka, a legtöbb ülő-, számítógépes munkavégzés
  • depresszió, szorongás
  • stressz
  • alváshiány, alvászavarok
  • állkapocs-ízületi problémák
  • mozgásszegény életmód
  • menstruáció, terhesség, menopauza
  • gyógyszer mellékhatások pl. antidepresszánsok, vérnyomáscsökkentők

A fejfájás gyógytornával történő kezelése

A kezelés történhet passzív és aktív módon is a páciens állapotának függvényében. Manuális passzív technikával a gyógytornász átmozgatja a nyak és a váll körüli részeket, mobilizációs technikáival segítheti elő a mozgásterjedelem tágítását. A leghatékonyabban célirányos gyakorlatokkal lazíthatók a nyak, váll-, vállöv ízületei. A tornát nyújtó gyakorlatokkal és lézőgyakorlatokkal kell kezdeni, majd a gerinc és a nyak-, fej szelektív tornájával folytatni. Összefoglalva különböző lazítási technikák (pl. relaxáció, autogén tréning), a nyak-vállövi izomzat feszességének megszüntetése manuálterápiával, hideg-melegkezelésekkel, nyújtó technikákkal, valamint különböző gyógytorna gyakorlatokkal mind mind kezelési lehetőségeket jelentenek.

Napi 10-15 perc speciálist nyaktornával már sokat tehet a fejfájás csökkentéséért,vagy megszüntetéséért!

Jelentkezem mozgásszervi állapotfelmérésre / kezelésre

Dr Kriston Ildikó vagyok, az ArtHuman Központ alapítója. Végzettségem szerint közgazdász és jogász, illetve szomatodráma vezető (a betegségek lelki hátterét feltáró módszer) vagyok. Szakképzett gyógytornász kollégáimmal írásainkkal, szolgáltatásainkkal a mozgásszervi panaszok csökkentéséért dolgozunk!

Ehhez a bejegyzéshez 0 hozzászólás érkezett

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Back To Top
53 módszer
Mozgásszervi panaszok csökkentésére - Ingyenes E-book


Warning: Undefined array key "snp_s3button_action_url" in /home/gerincis/public_html/extragyogytorna.hu/wp-content/plugins/arscode-ninja-popups/themes/newtheme6/template.php on line 123
Close