Mi az oszteoartritisz? Az oszteoartritisz (OA) a leggyakoribb krónikus (tartós) ízületi állapot. Az ízület az,…
Lúdtalp
Lúdtalp kialakulása, tünetei, kezelése
Az elváltozás a fiatal generációtól kezdődően idős korig nagy számú embert érint, így a lúdtalp szinte népbetegségnek számít.
Sokan szenvednek különféle lábat érintő panaszoktól, melyek közül az egyik legismertebb probléma a lúdtalp, ami alapvetően statikai eredetű. Az enyhe panaszokat okozó formáktól a legsúlyosabb, szinte járásképtelenséget előidéző elváltozások is előfordulnak.
Jelentkezem mozgásszervi állapotfelmérésre / kezelésre
A lúdtalp kialakulása
A láb a szezámcsontok nélkül 26 csontból tevődik össze. Ezeket a szalagok és izmok funkcionális egységbe foglalják. A test súlya az ugrócsontra nehezedik, és azon keresztül a sarokcsontra és előrefelé az előlábra tevődik át. Az egyes csontok alakja, elhelyezkedése, egymáshoz való illeszkedése adja a láb jellegzetes, boltozatos kiképzését. A boltozatok fenntartását a szalagok, összeköttetések és izmok aktív működése biztosítja. A boltozatok szerkezetét főként szalagok és részben izmok is stabilizálják. A láb boltozatai serdülőkorra alakulnak ki véglegesen. A láb szerkezetének így a lúdtalp kialakulásában az örökletes tényezők mellett a lábra ható erőknek (testsúly, izomerő) is nagy szerepe van.
A lábnak két lényeges boltozata van:
- hosszanti boltozat, ami a külső és a belső lábszél ívének felel meg, illetve a
- keresztboltozat, az öt lábközépcsont fején átmenő haránt ívelt vonal.
Ha a terhelés és a teherbíró képesség között az egyensúly megbomlik, létrejönnek az ún. statikai deformitások. A rugalmas szalag és izomrendszer a boltozatot fenntartani nem tudja, létrejönnek azok a kórképek, amelyeket ” lúdtalp ” néven foglalnak össze. A lábboltozatok megváltozása miatt a láb izmainak helyzete és a láb csontjain tapadó inak lefutása is megváltozik. Az egész alsó végtag statikája, a boka-, a térd- és a csípőízületet is beleértve romlik, az alsó végtagok és a medence ill. az ágyéki gerincszakasz egymáshoz viszonyított helyzete is megváltozik, és az ízületek és izmok rendellenes helyzete az ízületek, izmok, szalagok túlterhelődéséhez vezet, így a lúdtalp panaszokat, fájdalmat okoz.
Legfontosabb időszakok a lúdtalp kialakulása szempontjából:
- Állás járás kezdete kisgyermekkorban. Ha a szülők erőltetik a felállást, a járást, többet állítják fel a gyereket, mint ahogy önmagától felállna, túlterhelik a lábát.
- Óvodáskor. A megváltozott körülmények közé került gyermek lába megfelelő tréning nélkül túlterhelésnek lehet kitéve. Az izomzat kifáradva nem képes aktívan fenntartani a láb formáját és ezt követően a láb szalagjai is meglazulhatnak.
- Serdülőkori gyors növekedési periódusban a hirtelen súlygyarapodás szintén túlterhelést jelenthet.
- Hosszabb fekvéssel vagy inaktivitással járó állapotok után kellő tréning nélkül a láb aktuális „túlterhelése” szintén lúdtalp kialakulásához vezethet.
- A mozgásszegény életmód és a civilizált életkörülmények szintén elősegítik a lúdtalp kialakulását. A sima, kemény, rugalmatlan útburkolat fölöslegessé teszi a lábizmok aktív működését, így elgyengülésükhöz vezet. A rossz cipő viselése szintén negatív hatással van a láb boltozatos szerkezetére.
- Felnőttkorban a boltozatrendszer megbomláshoz vezethet a stabilizáló rendszerek erejét meghaladó igénybevétel: terhesség, túlsúly, állómunka.
A lúdtalp kezelése, terápiája
Lúdtalp esetén a megfelelő talpbetét, ha szükséges és lúdtalpat, ill. a bokabedőlést korrigáló cipő kiválasztása az ortopéd orvos feladata, amit kiegészít a napi rendszerességgel végzett gyógytorna. Évszaknak megfelelően mezítláb, természetes talajon való járás szintén segíti a lúdtalp korrekcióját. A felnőttkori lúdtalp igen jól korrigálható a megfelelő lábra illő lúdtalpbetéttel, melynek több formája ismeretes: az egyszerű, bármilyen lábra alkalmazható szendvics-szerkezetű lúdtalpbetét nagyon jól korrigálja a lesüllyedt boltozatot. Fontos azonban tisztában lenni azzal a ténnyel, hogy a lúdtalpbetét csak a tüneteket tudja korrigálni, az okokat nem szünteti meg. Legfőképp tornagyakorlatokat és izomerősítést érdemes végeztetni, mert ezek tudják az elváltozásokat korrigálni! Konzultáljon a témában járatos szakemberrel! Érdemes még megemlíteni, hogy különösen sportolóknál, gyermekeknél fontos a megfelelő cipő használata, hiszen egy rosszul kiképzett cipő jelentős elváltozásokat tud okozni.
Gyógytornával történő kezelés
A lúdtalp gyógytornája mindig egyénre szabott, az egyén terhelhetőségének és tüneteinek függvényében állítjuk össze a speciális gyakorlatsort, amelyet egyes technikákkal igény szerint kiegészítünk. Szóba jöhet Taping, Manuálterápiás kezelés, Testtartásjavító torna, Terrier Terápia.
A speciális gyógytorna lényege a láb szerkezetének helyreállítása. A lábra irányuló kezelésen túl fontos a medence korrekciója, a helyes terhelési viszonyok kialakítása. Csak a lábfej izmainak erősítése, illetve a lúdtalpbetét alkalmazása nem elegendő!
Ehhez a bejegyzéshez 0 hozzászólás érkezett