Mi az oszteoartritisz? Az oszteoartritisz (OA) a leggyakoribb krónikus (tartós) ízületi állapot. Az ízület az,…
Tartáshibák
Tartáshibákról akkor beszélünk, ha a gerinc természetes görbületei megváltoznak. Az ehhez vezető okok eltérőek lehetnek. A tünetek általában a testtartásért felelős izmok közötti egyensúly megbomlására vezethetők vissza.
Jelentkezem mozgásszervi állapotfelmérésre / kezelésre
A tartáshibák fajtáti
A hanyag tartás
Bármilyen külső tényező károsan befolyásolhatja a gyermek további fejlődését. A leggyakoribb hiba a gyermek korai ültetése és felállítása anélkül, hogy az izomzata elég erős lenne. A gerinc valamely görbülete ennek hatására fokozódhatnak, illetve ennek kompenzálására egy másik görbület mértéke csökken. Hanyagtartásnak összefoglalóan azon hyperkyphosisokat nevezzük, amikor a csigolyákban nincs semmilyen szerkezeti eltérés, azaz a deformitás elsősorban a hát, illetve törzsizomzat gyengeségével függ össze, az izmok erősödése nem tud lépést tartani a gerinc görbületeinek alakulásával. Kialakulásában az akaraterő hiánya és pszihés tényezők is szerepet játszanak.
Két fő típusát különíthetjük el:
- Domború hát: A háti kyphosis a normálisnál nagyobb, az ágyéki lordosis megtartott.
- Nyerges hát: Az ágyéki lordózis és a háti kyphosis a normálisnál nagyobb.Ez a leggyakoribb típus, főleg 6-10 éves kor között alakul ki, amikor a törzs izomereje nincs arányban a hossznövekedéssel.
A lapos hátat nem soroljuk a hanyagtartások közé. Ez esetben a háti kyphosis eltűnik, a hát egyenessé, vagy előrefelé domborúvá válhat, az ágyéki gerinc élettani görbülete is csökken, mindez csökkenti a gerinc stabilitását.
Scheuermann kór
Serdülőkorban kialakuló betegség, aminek okát nem teljesen ismerjük. A túl domború hát kialakulásának leggyakoribb okaként tartjuk számon. Az elváltozás általában a háti csigolyák területén figyelhető meg. A betegség az esetek nagy többségében csak később kerül diagnosztizálásra, amikor már panaszokat okoz. A megfelelő időben történt diagnosztizálás esetén az elváltozás mértéke csökkenthető.
Ehhez a bejegyzéshez 0 hozzászólás érkezett