Hogyan működik a rendelői gyógytorna és hol lehet igénybe venni? Abban az esetben, ha a…
Térd gyógytorna
Mik a leggyakoribb térdsérülések?
A térd ízülete testünk egyik legbonyolultabb ízülete, és ez is sérül a leggyakrabban. A térdízület sérülése jelentheti egy részről a porcgyűrűk, más részről a porc felszínének sérüléseit. A kezelések során fontos a torna mielőbbi elkezdése és a fokozatosság szem előtt tartása.
A térdszalagok és a C-alakú porcok (meniszkuszok) sérülései fordulnak elő leggyakrabban. A szalagok sérülései lehetnek a szalaghúzódás, részleges- vagy teljes szalagszakadás. A leggyakoribb sérülés a belső oldalszalag és az elülső keresztszalag szakadása.
Hogyan kezelhetők a térd sérülések?
A térdsérülésekkel leggyakrabban traumatológus, ortopédus vagy sportorvos foglalkozik. A sérült térdről először általában röntgenfelvétel készül, majd amennyiben indokolt, a későbbiekben MR- vagy ultrahang-vizsgálatra is sor kerülhet. Ha az oldalszalag-szakadás beigazolódott, és panaszokkal jár, akkor minden esetben célszerű a szakorvossal történt konzultáció alapján a sérülés műtéti megoldása, a további ízületi károsodás megelőzése miatt.
A műtétet követően sebgyógyulásig a gyógytorna gyakorlatok közti időre nyugalomba kell helyezni a végtagot. A jegelés fájdalomcsillapító hatású és az ízületen kívüli vérömleny felszívódását segíti. A műtétet követő első napon csak izometriás gyakorlatok végzése (izmok megfeszítése, elernyesztése tényleges mozgás nélkül) és 0-30 fokos mozgatás engedélyezett. A 2. naptól engedélyezett az óvatos mozgatás. Ekkortól lehet kezdeni a mankóval végzett tehermentesítést. Emellett a tornagyakorlatok folytatása és a térd hajlításának fokozása a cél.
A tehermentesítés legalább 10-14 nap kell, hogy tartson. A korlátozott mozgást lehetővé tevő ízületi rögzítés 4-6 hétig szükséges. A tartós mozgásszegény életmód miatt fontos a véralvadásgátló kezelés (4-6 hét). A gyógytorna során fontos a térd (hajlító) funkciójának fokozatos növelése, a gyógytorna folytatása, a 8. héttől kerékpározás, majd a 12. héttől úszás javasolt.
Fontos az időben elkezdett gyógytorna, a zsugorodások, hegesedések megelőzése miatt. Fontos, hogy a gyógytornát, az ízület megfelelő mozgatását csak szakember irányításával végezze a páciens.
A térdműtét utáni kezelés a műtét típusától függően eltérő lehet. Ami azonban minden esetben nagyon fontos, hogy a térdműtét utáni torna minél hamarabb megkezdődjön a sikeres és gyors felépülés érdekében. Ennek megvalósulásához heti 3-5 gyógytornász által vezetett kezelésre, illetve otthoni gyógytorna feladatok végrehajtására van szükség.
A térd gyógytorna alkalmazási területei:
Térdműtét utáni torna
Térdprotézis után torna
Térdszalag szakadás gyógytorna
Combizom erősítő gyógytorna
Porcleválás gyógytorna
Hogyan működik a rendelői gyógytorna és hol lehet igénybe venni?
Abban az esetben, ha a beteg járóképes, választhatja a rendelői gyógytornát és a házi gyógytornát is.
Szaketerápiás és / vagy eszköz igény esetén (pl. Schroth, McKenzie, Dorn terápia stb.) szakemberek, eszközök rendelőnkben állnak rendelkezésre. Járóképes beteg esetén sport- és baleseti rehabilitációs gyógytorna rendelőnkben is előrhető, nem csak házi ellátásban. Rendelői gyógytorna esetén a kezelést mozgásszervi állapotfelmérés előzi meg, ami a gyógytornával együtt (is) megvalósítható.
Otthoni keretek között hatékony a műtét előtti, utáni és egyéb célú rehabilitációs, állapotfenntartó, erősítő, tartásjavító torna.
Helyszín: Arthuman Központ, 1122 Budapest, Alkotás út 15.
Időpont foglalás: https://arthuman.vibrohome.hu/
Tel: 06-30-190-7315
Árak és finanszírozás
Házi gyógytorna árakat erre a linkre kattintva tudja megtekinteni, a rendelői gyógytorna árakat pedig itt találja. SZÉP kártyával szabadidős keretösszegből fizethető a szolgáltatás, illetve önkéntes egészségpénztárnál is elszámolható szolgáltatásunk számlája.
Jelentkezés gyógytornára
Tel: 06-30-190-7315
Email: arthuman@arthuman.hu
Időpont foglalás: https://arthuman.vibrohome.hu/